V četrtek, 2. 2. 2023, smo posvetili prireditev slovenskemu kulturnemu praznik. Po himni smo se z napovedovalko Mevlido, Ajlo in Alino sprehodili med dobitniki nagrad Prešernovega sklada. Prešernove nagrade in nagrade Prešernovega sklada so najvišja priznanja Republike Slovenije za ljudi, ki  ustvarjajo na področju umetnosti: v literaturi, glasbi, filmu, slikarstvu, plesu … Prve nagrade so bile podeljene leta 1947 (to je pred 76-imi leti), od leta 1991 se podeljujeta dve Prešernovi nagradi na leto za življenjsko delo, največ šest pa je nagrad Prešernovega sklada za posamezna dela. Predstavili smo nekaj nagrajencev. Med prvimi dobitniki iz leta 1947 je bil znani slovenski pesnik in pisatelj, Tone Seliškar. Kot zanimivost – bil je tudi učitelj na Prulah Njegovo najbolj znano delo je Bratovščina Sinjega galeba. Zapel jo je šolski zbor skupaj z učenci 5. razreda. Med prve nagrajence sodi tudi pesnik in pisatelj, Matej Bor, s pravim imenom Vladimir Pavšič. Njegova dela najdemo v Cicibanu, Pilu, v šolskih berilih. poslušali smo njegovo basen. Naslednji umetnik je bil Goran Vojnović. Pogledali smo si odlomek znanega filma, Čefurji raus. Verjetno se še spomnite lanskega obiska Andreja Rozmana Roze. Tudi on je dobitnik nagrade Prešernovega sklada leta 2010. Avtor si je Prešernovo Urško in povodnega moža  zamislil malo drugače … predstavili so jo učenci pod vodstvom Mete Rogelj. Nagrado Prešernovega sklada so podelili tudi na glasbenem področju. Leta 2014 jo je prejela glasbena skupina Stop. Ogledali smo si posnetek. Za njimi so nastopili Tolkalci, ki že vrsto let pa ritmično ustvarjajo na naši šoli.  Prešernove nagrade se podeljujejo tudi na likovnem področju. Najbolj znani slovenski avtor stripov, Miki Muster, jo je prejel leta 2015. Nekateri učitelji so se spomnili iz otroštva  zajčkov iz reklame Cik-cak. Potem so morali spat. Umetnost je tudi ples. Janez Mejač je slovenski baletnik, ki je nagrado Prešernovega sklada prejel leta 2015. Šolska plesna skupina pa si je današnji nastop zamislila na kreativen način. Prisluhnili smo manj znanim pesmim Ferija Lainščka, ki jih je predstavil 4. b. Pesnik sodi med sodobne slovenske ustvarjalce, nagrado je prejel leta 2021. Anja Štefan, pesnica in pisateljica, je nagrado Prešernovega sklada prejela lani. Bi znali razvozlati nekaj njenih ugank?

Letošnji nagrajenci so režiserka in scenaristka, Ema Kugler in slikar, Herman Gvardjančič.  Dramski krožek pa je za nas pripravil odlomek iz Pepelke. Ljudje, ki so in še živijo, z umetnostjo bogatijo našo skupnost. Prav je, da se jih spomnimo in cenimo njihovo delo, saj se od njih marsikaj naučimo, črpamo ideje, se preko njih predstavljamo tudi drugim narodom.  Po končani prireditvi smo odšli v učilnice in nadaljevali s poukom. Pred nami je bil le še en deloven dan, nato pa so sledile zimske počitnice. (Foto in besedilo: Marjeta Bilban)